برنامه آينده
شنبه های پاک


سخنران :
حجت الاسلام انجوی نژاد

موضوع سخنرانی :
جنگ روانی

مداح :
کربلایی سید امیر حسینی


 شنبه 4  آبان  ماه ، همراه با نماز مغرب و عشاء
بلوار پاسداران، خیابان شهید آقایی، حسینیه سیدالشهداء

رهپويان
چهارشنبه 12 شهریور 1393 - بازديد : 5454 نسخه چاپی
جلسه معارفه گردان خانواده با حضور "حجت الاسلام انجوی نژاد"؛ مشکل اصلی جامعه ما نهادینه شدن حرص است!

یا فتّاح
مسئول کانون فرهنگی رهپویان وصال:
متاسفانه سبک زندگی ما نه اسلامی است و نه غربی و شرقی، بلکه مانند کشورهای خلیج فارس است. 
تا زمانی که انسان تشکیل خانواده ندهد بر اساس حیات، خود کمبودی در زندگی دارد و زمانی که ازدواج صورت می گیرد زندگی کامل می شود. مقام معظم رهبری امام خامنه ای(مدظله العالی) در خصوص ضرورت تشکیل خانواده می فرمایند: خداوند متعال زن و مرد را به گونه ای آفریده که از نظر روحی به یگدیگر نیازمندند و با ازدواج این نیاز برطرف می شود.

حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد ضمن تبریک دهه کرامت در جمع اعضای گردان خانواده خواهران کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز گفت: طبیعتا زمانی که کلمه امت به ما تعلق می گیرد کلمه امام هم تداعی می شود. در وظایف اجتماعی باید این موضوع در نظر گرفته شود که امام از ما چه می خواهد و بصورت عملی از فرمایشات امام پیروی کنیم، فرمایشاتی که صلاح دید ما در آن دیده شده است.

مسئول بزرگترین کانون فرهنگی کشور با اشاره به اهمیت سبک زندگی اسلامی افزود: در جامعه ما هزینه ها به جای توسعه محبت در زندگی ها، صرف چیزهای دیگر می شود. در برخی سبک های زندگی، ما از غرب هم عقب تر هستیم مثلا در غرب برای شامادنی هزینه می شود نه برای خرید ابزارها؛ برخلاف سبگ زندگی ایرانی که هزینه ها صرف تغییر دکوراسیون می شود. ما حتی از زندگی غربی و حتی شرقی هم نتوانسته ایم بهینه استفاده کنیم! متاسفانه سبک زندگی ما  مانند کشورهای حوزه خلیج فارس است در حالی که امکانات آن ها را نداریم.

وی ضمن اشاره به اینکه بحث گردان خانواده و سبک زندگی موضوع جدی است خاطر نشان کرد: بعد از فرمایش رهبری معظم انقلاب(مد ظله) در خصوص معیارهای سبک زندگی، صحبت ها و مقاله های بساری در این مورد کار شد. اما مسئله ی مهم طبقه بندی فرمایشات و معیارهای سبک زندگی اسلامی بر اساس جامعه هدف خودمان و استفاده از این معیارها است.

حجت الاسلام انجوی نژاد بیان داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله) در خصوص سبک زندگی را باید براساس جامعه هدف طبقه بندی کنیم؛ چرا که در این فرمایشات برای تمام اقشار مختلف جامعه صحبت های شده است و با طبقه بندی این معیارها، برنامه ریزی ها انجام شود.

وی اظهار داشت: باید ملت را به درجه ای از اقناع و ارضاء برسانیم تا بتوانند از مباحث سبک زندگی اسلامی بصورت کاربردی استفاده کنند.

مسئول کانون فرهنگی رهپویان وصال تصریح کرد: رساندن مردم به نقطه اقناع در مباحث تربیتی و خانوادگی مغفول مانده است، مسئله ای که جامعه هدف قانع شود، این سبک زندگی بهتر است.

وی عنوان کرد: برخی از فرمایشات بزرگان پیرامون مباحث زندگی توصیه اخلاقی نیست بلکه توصیه اجتماعی است؛ یعنی در حقیقت این توصیه تنها برای رفتن ما به بهشت نیست؛ به دلیل این است که دنیای خود را بهتر مدیریت کنیم.

حجت الاسلام انجوی نژاد ابراز داشت: تفکری که می گوید دنیا محل درد و رنج و آلام است تفکر ناب اسلامی شیعی نیست. برای اینکه دنیای خودمان را به این نقطه برسانیم لازمه اش این است که مردم قانع شوند و بدانند آرامش و خوشبختی در زندگی منوط به چه فاکتورهایی است. اگر مردم قانع نشوند، فرمایش ها در خصوص سبک زندگی توصیه اخلاقی می شود که در پی آن به دنبال فضلیت هستیم و در عوض آخرت خوبی داشته باشیم.

وی ضمن اشاره به اینکه توصیه های اجتماعی برای رسیدن به یک نقطه آرامش در زندگی است بیان داشت:
از جمله فاکتورها « محبت» است که مقام معظم رهبری(حفظه الله) در خصوص معیارهای سبک زندگی به عنوان اصل به آن اشاره کرده اند؛ اما در برخی مواقع این اصل فدای ابزار می شود، بطوریکه زن و مرد محبت را به دلیل نداشتن یک ابزار  فدا می کنند و محبت را از یکدگر دریغ می کنند در حالی که اصل بر این است که محبت زیاد شود.

اگر مردم را بر اصل سبک زندگی استوار کنیم دچار مشکلات کمتری خواهند شد. صمیمت می تواند باعث ایجاد آرامش در زندگی شود و برای ایجاد صمیمیت لزوما به دنبال خرج کردن نباشیم و فکر نکنیم صمیمیت با رفتن به باغ و خرج کردن ایجاد می شود.

حجت الاسلام انجوی نژاد تصریح کرد: اولیاء خدا آنچنان که ما فکر می کنیم، در زندگی سختی نمی کشیدند؛ بلکه اصول زندگی از جمله اصل محبت و صمیمیت را رعایت می کردند. لذا مردم باید قانع شوند و برای این کار باید داستان و انیمشین و فیلم بسیار بسازیم تا مردم قانع شوند که اصل محبت است.

وی  ادامه داد:
دومین اصل، "قناعت با نگاه به پایین است" که زندگی را به آرامش نزدیک می کند.
مردم در بحث قناعت 3 گروه هستند:
+ مردمی که به خیلی از آروزهای خود در دنیا نرسیده اند و نگران رسیدن به آن هستند و همین باعث می شود آرامش خود را از دست بدهند.
+ گروه دوم مردمی هستند که به بخشی از آروزهای خود رسیده اند اما باز هم شاکی هستند.
+ گروه سوم افرادی که به تمام آرزوهای خود رسیده اند و در نهایت خودکشی می کنند و باعث می شود به این نتیجه برسیم که نگاه ما به زندگی و قناعت اشتباه است چرا که اصل را  رسیدن به آرزو می دانیم.


حجت الاسلام انجوی نژاد بیان داشت: قناعت یاد می دهد از داشته ها لذت ببریم و با فکر نکردن به نداشته ها و به کسانی که از ما کمتر دارند، فکر و ذهن  خود را مدیریت کنیم. یعنی کسانی که در زندگی مشکلات دارند به دلیل این است که به نداشته های خود فکر می کنند.

وی افزود:
سومین موردی که در سبک زندگی مردم باید توجه شود خود سیستم دنیا است به طوری که در این سیستم ماجراهای مکانیکی رخ خواهد داد که باید آمادگی ذهنی برای این کار داشته باشیم. فقر بصورت نداشته در جامعه وجود ندارد. خود ثروت به تنهایی باعث نمی شود به آرامش برسیم بلکه باعث ایجاد حرص می شود. آمارها نشان می دهد 70 درصد طلاق ها بخاطر انگیزه های مادی است. در سنین بالا حرص در انسان نهادینه می شود. در سنین سالمندی انسان سازگار می شود که کمی دیر است.

مسئول کانون فرهنگی رهپویان وصال تصریح کرد: اگر نتوانیم خودمان را قانع بار بیاوریم و قناعت را در وجود جامعه نهادینه کنیم با وجود امکانات بیشتر حرص هم بیشتر می شود. حرص این طور است که اگر به ما اجازه بدهند دنیا را بگیریم تا لحظه مرگ می خواهیم این کار را انجام دهیم. این سخن « آنان که غنی ترند محتاج ترند» منشاء قرآنی و روایی دارد. بزرگترین جنایت تاریخ از طرف کسانی بوده که بیشترین امکانات را در دسترس داشته اند از جمله هیتلر و تیمور لنگ و ...

حجت الاسلام انجوی نژاد گفت: مشکل اصلی جامعه ما نهادینه شدن حرص است. کودک باید از ابتداء با قناعت آن هم در رفتار والدین خود آشنا شود. وجود آمار بالای دعوای کودکان در مهد کودک ها، بر سر اسباب بازی ها با وجود داشتن چندین عروسک توسط کودک، مربوط به تربیت خانوادگی است که حرص در آنها نهادینه شده است، از بچه تا بزرگسال! شاکله ی برخی اخلاق خوب و بد جامعه اسلامی طبق آموزه های قرآنی ژن است.

مسوول کانون فرهنگی رهپویان وصال اظهار داشت: قریب به 37 درصد از کسانی که در زندان های آمریکا به سر می برند به دلیل جرم جنسی است در حالیکه بظاهر آزادی جنسی هم وجود دارد و خواستن امکانات بیشتر و حرص بیشتر است.

وی افزود: اینکه ما رتبه اول واردات لوازم آرایش را داریم چندان زیبنده حکومت شیعی نیست یعنی زنان و مردان ما بر خلاف قوانین حاکم بر دنیا و خلقت حرکت می کنند. "و مَن نُعَمرهُ نُنَکِسهُ فی الخَلق"؛ وقتی به شما عمر می دهیم باعث فرسودگی جسم و روح شما می شود. این قانون الهی خلقت است. آیا ما با اصطکاکی که دنیا برای ما به وجود آورده مبارزه می کنیم؟!!

در بخش پایانی این برنامه «امیدوار» فرمانده گردان خانواده ضمن تشریح اهداف گردان و اهمیت کار در خانواده اسلامی و ایرانی، اظهار داشت: وظیفه ما تعریف مبانی جدید خانواده در بخش پژوهش و برگزاری آموزش های لازم جهت رسیدن به این مطلوب است.

همچنین سرکار خانم دهقانی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد کازرون و مسئول پژوهش گردان، اهمیت پژوهش در علوم انسانی و به طور خاص اهمیت آن در روند کار گردان را، توضیح دادند.

در پایان بسته هایی حاوی بروشور فعالیت های انجام شده و برنامه های پیش رو، فرم عضویت گردان توزیع گردید و از خواهران فعال گردان تقدیر و تشکر شد.
افسران فیس ارسال به کلوب
 شاگرد: سخنرانی خیلی بوبی بود.ممنون
شنبه 15 شهریور 1393
 یه مستمع: باسلام چه مطالب خوب و مفیدی و چه عکسای گویا و با کیفیتی .
چقدر عکسای ای گزارش خوب و عالی هستند . دست همگی درد نکنه باتشکر .
پنجشنبه 13 شهریور 1393
 یا زهرا(س): مثل همیشه سخنرانی ایشون کاربردی و مفید بود.
ممنون بابت برنامه خوبتون.
چهارشنبه 12 شهریور 1393
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات