برنامه آينده
اطلاعیه

به علت پیشگیری از آسیب های بهداشتی احتمالی جلسات هفتگی، تا اطلاع ثانوی برگزار نمی گردد!
رهپويانسه‌شنبه 20 دی 1390 نسخه چاپی
خلاصه سخنرانی | چله محبت

یا لطیف
سخنرانی حجةالاسلام سید محمد انجوی نژاد
اربعین - ماه صفر سال 1383
موضوع: چله محبت
 

مقدمه اول : دیدگاه ما نسبت به انسان اینگونه است که انسانها هر طور باشند ، پدر و مادرشان هر گونه که باشند ، در هر میحطی بزرگ شوند ، هر رفتاری را ببینند ، هر توانایی را داشته باشند ، از هر نژادی باشند ، اما با کمک خدا ، اراده و انگیزه خود میتوانند متمدن شوند و در مهد بی دینی بسیار متدین شوند . مردم بنده محیطشون نیستند .. آنگاه می بینیم که ضد همین تفکر باعث می شود که والدین ، بچه ها را در محیط خوب رها میکنند ولی نتیجه بد میگیرند و یا برعکسش . در واقع محیط همه وجود انسان را نمی سازد .

مسایل فیزیکی موثر است . ژنتیک موثر است . وقتی نطفه منعقد می شود اثراتی را میپذرید . محیط موثر است . اما اراده از محیط بسیار موثر تر است . انگیزه بسیار موثر تراست . مثلا اگر تو که در دانشگاه درس میخوانی بفهمی این علمت چقدر دردها را میتواند درمان کند بسیار بهتر عمل میکردی …

توانایی جسمی موثر است . توانایی عقلی نیز موثر است . بعضی باهوش و بعضی کند هستند . وسطی ها باید تمرین کنند . با مطالعه بیشتر حافظه باز میشود .

مقدمه دوم : قرآن میفرماید اگر میخواهی انسانی متعالی باشی باید :

1- الذین یومنون بالغیب . به غیب اعتقاد داشته باشی . ( خمس و زکات به ثروت ما برکت میدهد . عبادت کردن بر قدرت مطالعه ما  می افزاید . بنده بودن خیلی از بلا ها را کنار میزند و … ) باید در همه زمینه ها ، ورزشی ، اقتصادی ، علمی ، اجتماعی ، به غیب اعتقاد داشته باشیم .

2- یقیمون الصلوه . پله دوم بعد از یقین به غیب عبادت است .

3- یوتون الزکات . پله سوم جامعه است . مردم . بدانیم که همه چیز زکات دارد . جسمت ، علمت ، ثروتت و ... همه زکات دارد .

در جایی دیگر قرآن خداوند میفرماید ، چرا به لقا من یقین ندارید ؟ من خدا حضور دارم ، از رگ گردن به تو نزدیک ترم . ولی افسوس که به حیات دنیا راضی شدند . عجب بد معامله ای کردند .

اینها را میگویم که بهتر چله بگیرید . اگر ما 20 سال ، 30 سال ، 50 سال از عمرمان گذشته اینهمه از خداوند عمر گرفته ایم ولی هنوز به اون جنبه اصلی زندگی نگاه نکردیم . ضرر کردیم . ضرر کردیم . شهدا با ان مقامهایی که دارند اما آرزو میکنند برگردند اینجا چون میدانند یک چیزهایی را جا گذاشته اند ، آنها ارزش دنیا را بعنوان یک مزرعه میدانند . چقدر از عمرامان را به بطالت گذرانده ایم . اما شهدایی داشتیم که برای همه اوقات خود برنامه داشتند . به هرجای دنیا نگاه میکردند یک جبنه اخروی هم در آن میدیدند .

عدد 40 یک ارزش فی نفسه دارد و در آیات و رویات هم امده است . اثراتی در آن مترتب است . مانند نقشه گنج میماند که اگر یک قدم بیشتر یا کمتر برداری ان را گم میکنی . چله گرفتن هم عبادی است هم ارادی . چله های مادی داریم و معنوی . کم و زیاد بودن عمل مهم نیست . خود عمل مهم است . حتی اگر روزی یک صلوات باشد . بشرطی که واقعا چله باشد . اگر بین راه چله خراب شد دوباره بگیرد . با چله میشود گناه را ترک کرد . چله های مادی هم داریم . حتی اثرات بسیار مفید جسمی بوسیله چله های غذا گرفته مشود . و اما چله محبت :

بر میگردیم به خانم زینب (س) .چله  حضرت زینب از عاشورا تا حالا ( اربعین ) تاریخی بود و دیگر تکرار نمیشود . این چله پایه هایی داشت :
 1- معرفت . هر کاری را که حضرت میخواستند انجام دهند دلیل آنرا میدانست . جوانان ما میل به معنویت دارند ولی متاسفانه در هر خانه ای را میزنند بدون معرفت . معرفت اولین پایه عبادت است . حضرت زینب همه ارکان وجودش در عمل و رفتار منطبق بود بر معرفت.

2- عشق: معرفت خالی هم بدرد نمیخورد . انسانی که عشق نداشته باشد پای معرفتش نمی ماند . زینب حسین را عاشقانه دوست داشت . پایه معرفت باید بر عشق استوار باشد . لذا حضرت زینب حتما عاشق حسین بود و عاشق ترین بود .

3- نگاه به عاقبت . ببینید تا دنیا دنیا ست این حرارت عشق به حسین سرد نمیشود . حضرت زینب که چله میگیرد رنج و درد دارد ولی لذتی میبرد چون تاریخ الی الابد می بیند که چقدر انسانها بخاطر نام حسین نجات می یابند .

4- نگاه به مصلحت . سکوت . صبر . رضا . چقدر من و شما ضرر کردیم از چیزهایی که زور گفتیم به خدا ! یک بار حضرت زینب اومد به خدا بگه کاش فلان چیز نمیشد ؟ اما گفت هر چه شد خوب شد . حتما مصالح خدا را در نظر میگیرد .

صدبار بگم که قبول کنیم رفتنی هستیم . فشارهای دنیا را نمیتونیم تحمل کنیم چون قبول نداریم رفتنی هستیم .

بلندترین شادی برای حضرت زینب که میتوانید بفرستید همین است . در این چله یک گناه را ترک کنید . یک ثواب را اضافه کنید . و یک جنبه بهتر به درستان بدهید . اگر گناهی زمینت زده و نمی توانی ناگهان ترکش کنی با چله میتوانی یواش یواش انرا ترک کنی .

چله ترک گناه از بهترین چله هاست .کانال تلگرام رهپویان
 ریحانه ی زهرا: چقدر اینجا خوب است
تازه با اینجا آشنا شدم...
خیلی عا لی ست واقعا.
اطلاع رسانی های بین المللی و تحلیل های سیاسی داخلی و خارجی برای جوانان در این بین خیلی مهم و ارزشمند است.

و من الله توفیق.
جمعه 6 مرداد 1391
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات