برنامه آينده
به دلیل رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری از آسیب های احتمالی
جلسات هفتگی تا اطلاع ثانوی
برگزار نمی گردد!
رهپويانپنجشنبه 9 آذر 1391 نسخه چاپی
مصاحبه با حاج مهدی مختاری - مداح جلسات محرم 1391
حاج مهدی مختاری از آن دسته مداح‌هایی است که دلت میخواهد بیشتر با وی دمخور شوی، خاکی و بی ادعا... امسال محرم میزبان صدا و اشعارش بودیم و دم دم‌های آخر مصاحبه ای کوتاه با وی انجام دادیم که حاصلش شد آنچه در زیر می ببینید:

«مصاحبه با مهدی مختاری، شب شام غریبان محرم 91»در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

بسم الله الرحمن رحیم

مهدی مختاری هستم متولد سال 58 شهر زاهدان. درس حوزوی رو تا پایه 6 خوانده ام. یعنی فوق دیپلم حوزوی. الان هم شمال زندگی می کنم سمت گرگان.


چرا مداحی؟

حقیقتش اگر بخواهم به این مساله نگاه کنم دست خودمون نیست.  حالا در خانواده مذهبی بودیم و ارتباطات هیاتی داشتیم و با کارهای فرهنگی ارتباط داشتیم با مسجد علی بن ابی طالب زاهدان و بعدها مسجد بعثت زاهدان و شروعش از مجمع ذاکرین در ایرانشهر بود.  در یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان  که کلاس دوم راهنمایی بودم، یک شب رفتم یه دو بیت دادن همه خوندن ما هم خودیم،  تشویقم کردن، گفتن صدات خوبه! از اونجا بود که وارد مداحی شدم.  ولی کار قوی تر رو از مسجد بعثت زاهدان شروع کردم. در سال 74-75 که در مسجد بعثت با دعای توسل و زیارت عاشورا و برنامه های مختلف  و برنامه های هفتگی  با تشویق دوستان و محبت آنها و خانواده  پله پله رفتیم جلو و خیلی هم پیگیر مداحان تهران و پیشکسوتان بودم.  آن زمان ارتباطات مثل الان نبود، یه نوار کاست یک ماه بعد از محرم گیرمان می آمد در شهر زاهدان!  ولی پیگیر بودم مشهد و تهران ارتباط داشتم.

 

 رمز موفقیت یک فعال فرهنگی؟

جدا از بحث توکل  و توفیقاتی که اهل بیت باید بدهند پشتکار و خاک خوردن در این کار خیلی مهمه اگر کسی میخواد موفق بشه باید پشتکار داشته باشه و سختی هاش رو بگذرونه و هر چی این سختی کار بیشتر باشه ماندگاری کار هم بیشتر میشه. من یادمه با دوستان هر هفته هر چه پول داشتیم، برنامه ریزی می کردیم و میرفتیم مشهد، هم به بهانه زیارت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) هم اینکه  در سال های  78 و 79 و سه چهار سال بعدش پاتوق مداح ها  حرم امام رضا (علیه السلام) بود. که هم مجالسشون رو میرفتیم و هم تجربه هاشون رو کسب می کردیم  و لذا خیلی رفت و آمد ها و نشست و برخورد ها تاثیر داشت. بازم می گم پشتکار توی بحث مداحی خیلی مهمه  به شرطی که الگوی خوبی  انتخاب کنیم. از کسانی باشند که الگوی خوبی باشند در مداحی .

الان شاید فضای مداحی در کشور خیلی شور و هیجانش بالا باشه اما  باید الگوهای خوبی معرفی بشه که خدای نکرده به اسم امام حسین دچار انحراف نشه.

 

تعریف شما از کار موثر در حوزه فرهنگ و دین چیست؟

ما  یه شب با حاج سعید حدادیان بودیم گفتیم  حاج آقا ما یه هیات خوبی داریم، روضه رو شروع می کنیم پیرمردها میان بعد که سینه زنی شروع میشه پیرمردها میرن و جوان ها میان. گفت جلسه ای می تونه  موثر باشه، کار فرهنگی می تونه موثر باشه که جامعیت داشته باشه  . همه از سینه زنی استفاده کنند همه از روضه استفاده کنند.  از اونطرف ما یه معیارهایی برای خودمان داریم می گیم تو بحث روضه امام حسین توی بحث مداحی و سخنرانی ما باید معیار هامون فراموش نشه، بر مبنای روایت باشه ، بر مبنای ولایت و ولایت فقیه باشد، در راستای شهدا و امام شهدا باشد .

از اونطرف کار فرهنگی باید به سمتی باشد که تاثیر گذار باشد. ما ده شب محرم روضه می گریم بعد از این ده شب باید ببینیم حداقل خروجیش چی هست، توی روحیه  چهار تا جوان تاثیر داشته ؟ اگر نمازش رو کاهلی می کرده الان درست و درمان می خونه؟ روی حجاب دختری که درست نبوده تاثیر بذاره ، اینها میشه کار فرهنگی که بر می گرده به انتخاب شعر ، به نوع برخورد کردن ، عملکرد منِ مداح ، منِ سخنران که خودم عامل باشم بتونم تاثیر بذارم. به قول حاج منصور ارضی توی یک جمع خیلی خصوصی همه ناهار سفارش دادن. به حاجی گفتند شما یه سفارش میدید، گفتند برای  ما فرقی نمی کند هر چی باشه می خوریم ، حالا اونجا حاج سعید بود ، حاج محمود بود ، خیلی های دیگه گفتند ما فلان غذا برامون خوب نیست فلان غذا برامون ضرر داره حاجی یه حرف خیلی قشنگ زد، گفت من فقط وقتی گناه می کنم صدام می گیره . می خوام بگم این به یک دیدی رسیده که می بینه بعضی وقت ها غذا بهانه است ، روح آدم تاثیرگذاریش توی جلسه هزار برابر بیشتر از اینکه من بخوام با آمپول و غذا خودم رو کنترل کنم  ، گفت من فقط وقتی اشکال برام پیش میاد که خطایی می کنم  صدام میگره ، پس مشخصه که تاثیر رفتار شخصی منِ مداح مستقیم روی بحث کار فرهنگی تاثیر می گذاره ، عامل باشیم ، دنبال مطالبی باشیم که به روز باشد. با جامعه اسلامی به روز  به جلو برویم  ، اینا مطالبی هست که بنظر من می تونه در کار فرهنگی تاثیر داشته باشد .

 

چی شد که با کانون رهپویان وصال آشنا شدید؟

 من یکی دو سال قبل از اینکه ارتباط برقرار کنم، دورادور کانون رو میشناختم ، دوست هم داشتم ارتباط برقرار کنم یادم نیست  ولی خب حدسم این هست که آقا سید رو که دیدیم مشهد بود. ما رفیق شدیم و قرار شد که خدمت برسیم.  اولین بارش هم فکر کنم شهادت حضرت زهرا (س) توی مسجد رسول اعظم (ص) خیابان فضیلت  بود که اومدم. خیلی هم خوشبخت هستیم که در خدمت دوستان بودیم .

 

چقدر کانون را به معیار های یک موسسه فرهنگی-دینی موفق نزدیک می دانید؟

میگن رنگش ببین  حالش بپرس!  دیگه از شرح حال جلسه ، استقبال و نظم و تشکیلاتی بودن کار میشه تشخیص داد کار  روی چه روالی داره جلو میره. الحمدالله خیلی موفق و تاثیرگذار ،  و همین نظم جلسات شنبه ها خودش یک کار بزرگه که کسی هم منکرش نیست ، حتی آقایونی که برای خودشون برو بیایی دارند معترف اند که کار ، کار خیلی سختی هست؛ هفته ای چهار و پنج هزار  نفر دور هم جمع می شوند. بماند که مناسبت ها جمعشون چند برابر می شود. این نشان دهنده کار تشکیلاتی منظم و پشت بندش هم حتما اخلاص خوبی بوده که توانسته این کار رو نگهداره .


به نظر شما کانون رهپویان وصال چه کاستی هایی در تبدیل به یک موسسه پیشرو در مسائل فرهنگی-دینی دارد؟

والا ما که عددی نیستیم که بخوایم کاستی بگیم، ما خودمون  هنوز داریم از آقا سید و دوستان بزرگوار الگو می گیریم. حدسم بر اینه که به قول خود آقا سید ، کانون خیلی جای پیشرفت داره نسبت به این شهر ، نسب به جمعیت این شهر ، نسبت به فضای جامعه ای که توش هستیم بازم توقع بیشتر از این هست. ولی خب دوستان دارند تلاش خودشون  رو می کنند. من نظرم اینه که به قول گفتنی روی بحث مداحی -که به خودم بر می گرده- کارشناسی تر برخورد کرد ، به قول گفتنی حتی انتقادی ، پیشنهادی  اگر هست انتقال داده بشه، به خود ما بگن. چه از سمت مستمعین ، چه مدیران برنامه و بچه های کادر ، ولی در کل من با دید خودم جامع می بینم برنامه رو . مثلا خیلی از مداحانی که من میشناسم  امسال به من می گفتن محرم می خوایی بری کانون، راحتی ؟ من گفتم من فضای اونجا رو میشناسم؛ چون میشناسم میدونم  برنامه شون چه جوریه ، توقع هم ، توقعیه که از همون کانون  دارم  و واقعا هم همینجوریه.  شاید خیلی از مداحان دوست  داشته باشن رو روال خاصی برنامه رو بچرخونن ولی من نه. با این مستمع راحتم. بالاخره روال خاصی دارند ، در بند بعضی از مسائلی که توی جامعه مداحان وجود داره مثل سبک بازی ها و موارد دیگه نیفتاده اند، صفا و صمیمیتشون رو دوست دارم. بالاخره توشه ای برای امسال ما بود که برداشتیم.


یه خاطره از کربلا ؟

جای شما خالی خرداد ماه سال 82  که تازه کربلا برای اولین بار راهش باز شده بود . به یکی از دوست هایم توی مشهد گفتم بریم کربلا. اون هم گفت بریم ولی به کسی نگیم، چون شاید نشد. ما دوشنبه از مشهد حرکت کردیم، سه شنبه شب رسیدیم سنندج. و حساب کردیم که انشاالله تا چهارشنبه بعد از ظهر کربلا هستیم. بماند که چه اشتباهی پیش اومد و ما راه رو بجای این که برویم به مهران، رفتیم مریوان و کرد ها مارو گرفتند و یه مدتی نگه داشتند و ... خاطره ای که همیشه توی ذهنم هست و یادم نمیره اینه که اون سری قسمت و روزی ما این بود که پنج شنبه، اول اذان مغرب ماشین مارو پیاده کرد. گفتیم اینجا کجاست؟ گفت اینجا تل زینبیه است و این طرف هم حرم امام حسین (ع) ! ما تا دو سه روز شک بودیم. فضای کربلا میگیره آدم رو. من طبع شعرم بدک نیست اما تا دو روز یک بیت شعر هم یادم نمیومد! همه اش مات بودیم! این که میگن توی کربلا دست ولایتی امام حسین روی سینه زائراش هست و الا نمیتونیم خودمون رو کنترل کنیم، واقعا همینه. این بهترین خاطره ما از کربلاست که از امام رضا روزیمون رو گرفتیم و شب جمعه اول اذان مغرب کربلا بودیم!


نظرتون درباره این دهه محرم ؟

دوستان باید نظر بدهند، ما سعی کردیم نوکری کنیم. انشاالله که امام حسین قبول کنند. همیشه دهه های محرم برای من مثل یک سفر زیارتی می مونه. در سفر های زیارتی دیدید بعد از این که سفر تموم میشه، آدم دلش برای همسفرهاش و اونهایی که با هم بودیم تنگ میشه. این دهه که الان داره تموم میشه انگار که از یک زیارت خیلی مخصوص که رفتیم و تموم شده ، داریم برمیگردیم و میخواهیم از هم جدا بشیم، برای من که سخته. ده شب ما زندگی کردیم توی این روضه! و خیلی هم صفا کردیم. به شرطی که کم و کاستی های ما رو ببخشند، ضعف ها و کم کاری هامون رو ببخشند.


حرف آخر و یک بیت شعر؟

ممنونم از همه دوستان بزرگوار ، بالاخص آقا سید بزرگوار که منت سر ما گذاشتند و قابل دونستند ما رو دعوت کردند. هر چند ما خودمون رو جزو کانون میدونیم. انشاءالله که بشه به زودی با این جمع، همدیگر رو کربلا ببینیم، دهه محرمی، بین الحرمینی، کربلایی... با همین لشکر کانون انشاءالله پای رکاب امام زمانمون باشیم. امیدوار هم هستیم و چشممون هم روشنه که انشاالله بتونیم نوکر امام زمانمون باشیم.

قسم به عشق که غیر از چهارده معصوم / به پیش هیچ کسی خم نمیشوم هرگز

التماس دعاکانال تلگرام رهپویان
 حاج شیخ علی سماواتی: باسلام ادب ب شما و حاج مهدی مختاری
اگه میشه سایت کربلایی محمدغزالی. یکی از زاکرین ال الله و شاعران اهل بیت علیه السلام
سه‌شنبه 11 شهریور 1393
 محمدغزالی : پرچم حاج مهدی مختاری. بنده محمدغزالی از گیلان
ویکی ازشاعران.
سه‌شنبه 11 شهریور 1393
 طاها: ماشاالله به تو حاج مهدی که ماسیستانیها روسرفراز کردی
پنجشنبه 26 تیر 1393
 ابراهیم: با سلام، با توجه به محبوبیت و مهارت بالای حاج مهدی مختاری توی کانون از آقا سید و اعضای هییت مدیره کانون خواهشمندیم مثل بعضی از مداحان که برای بعضی از مراسم های کانون ثابت هستند ایشان را برای دهه محرم هر سال ثابت کانون کنید تا دهه محرم هر سال با کیفیت و رضایت بالای مستمعین برگزار شود.
پنجشنبه 26 تیر 1393
 مکتب الرقیه : حاج مهدی خیلی دوست داریم. صدات گرم نفست حق
اجرت با بانوی سه ساله
سه‌شنبه 26 دی 1391
 شهیدهمت: واقعا حاج مهدی حرف ندارن ممنون که حاج مهدی رابرای دهه دعوت کردید یاعلی
دوشنبه 4 دی 1391
 سعيد: سلام . تشكر از اين مصاحبه خواندني .حاج مهدي واقعا از مداحان با ادب و با معرفت مي باشد خدا هميشه پشت پناهش باشه و از اقا سيد كه امسال ايشون دعوت كرد كمال تشكر دارم.
چهارشنبه 22 آذر 1391
 ?: میدونم خیلی دیر شده واسه پست زدن
اما....
خیلیامون اعتقاد داریم به این حرف که میگیم:نفس فلانی حقه, حالت رو عوض میکنه,با دلت بازی میکنه,با روضه خونی
مداحی و.....
حاج مهدی دقیقا همین طوری هستند
واقعا ازشون ممنون هستیم که اینقدر
با اخلاص پشت کانون و آقا سید هستن
و همیشه خاکی و فروتن و با این سن کم این همه تجربه کسب کردند خوش به سعادتشون باعث افتخار امثال ما هستن
ایشالا یه سفر کربلا با کانون با ما باشن...

سه‌شنبه 21 آذر 1391
 واويلا: سلام خسته نباشيدبهترين محرم بود.همه چي عالي بود خدا قوت بده ب حاج مهدي ...اولين باري ك شناختمش باذكر من و يك دل هوايي حاصل ي اشنايي... ممنوم ازت خدايا ك شدم امام رضايي...بودوامسال تعجب كردم ك ايشون دهه اينجا هستن.معمولا تولد امام رضا ميان . برقرار باشي حاجي
یکشنبه 19 آذر 1391
 شهدای اروند: عالی بود خدا خیرش بده
من که از چندین سال پیش حاج مهدی رو دوست داشتم وخواهم داشت چون توی بعضی چیزا شبیه به همیم
بعضیا میگان من با عینک شبیه آقاسید میباشم
برای شادی شهدای کانون -شهدای کل اسلام ومرحوم سیدجوادذاکرطباطبایی صلوات
یکشنبه 19 آذر 1391
 گمنام: باسلام وخسته نباشی از همه کسانی که دراین مجموعه کار میکنندماقعا کمال تشکر دارم وهم چنین ازاز حاج مهدی بامداحی خوبشون
شنبه 18 آذر 1391
 علی: سلام

یه خسته نباشید و خداقوت وِیژه خدمت همه زحمت کشان و دست اندرکاران و همچنین تشکر از نفس گرم حاج مهدی آقای مختاری خدا بهت نفس بده حاجی...
التماس دعا
پنجشنبه 16 آذر 1391
 محمد قانع: ما که ارادت خاصی به حاج مهدی داریم

انشاالله سعادت باشه بیشتر در خدوتشون باشیم

و انشاالله نفسشون همیشه گرم و پر رونق باشه

اجرت با ابا عبدالله
دوشنبه 13 آذر 1391
 ط. کریمی: توفیق شرکت در هر ده شب مراسم کانونو نداشتم ولی هیچ جا صفای کانونو نداره علی الخصوص که امسال از مداحی حاج مهدی آقای مختاری فیض بردیم.
از کوچه های جنب مسجد خیرات با کانون آشنا شدم و تا جایی که بتونم تو مراسم شرکت میکنم. از همگی التماس دعا
دوشنبه 13 آذر 1391
 علی: ممنون از شما حاج مهدی بهترین محرم عمر م رو با شما بودم.
یکشنبه 12 آذر 1391
 هلال ماه: واقعا جا داره که هم از شما تشکر کنم واسه مصاحبه ی خوبتون با ایشون و هم از اقای مهدی مختاری که با مداهیشون این ده شب رو واقعا گل کاشتن
شنبه 11 آذر 1391
 2sal o 6mah: واقعا مرسي از شما كه اين مصاحبه رو تهيه كرديد
و ممنون از حاج مهدي كه بي ريا خودشون رو عضوي از كانون دونستن
ايشاالله كه حضورشون تو كانون پررنگ تر بشه و ما از صداي فوق العادشون بيشتر بهره ببريم
امسال به لطف امام حسين"ع" و با حضور حاج مهدي دهه ي محرم زيبايي براي خيليامون رقم خورد و خروجي و ثمره ي بسياري هم داشت
اجرشون با خود امام حسين"ع" و باب الحوائج عباس"ع"
جمعه 10 آذر 1391
 سيد: امسال محرم با حاج مهدي آقا وافعا صفا داشت .اجرشون با مادرم زهرا (س)
جمعه 10 آذر 1391
 یا رقیه: بارک الله
جمعه 10 آذر 1391
 زائر بارانی: یا لطیف. سلام.
عالی بود و ممنون از مصاحبه ای که انجام دادین.
جمعه 10 آذر 1391
 علی کشاورز: سلام.ممنون از حاج مهدی خیلی حال داد. تشکرویژه داریم خدمتشون بابت مراسم دانشگاه آزاد شیراز واقعا کم نگذاشتند به مجلس خیلی حال دادن مممنننووووووننننننن
جمعه 10 آذر 1391
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات