برنامه آينده
به دلیل رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری از آسیب های احتمالی
جلسات هفتگی تا اطلاع ثانوی
برگزار نمی گردد!
رهپويانیکشنبه 30 تیر 1392 نسخه چاپی
خلاصه سخنرانی | نگاهی به قرآن «23» [سوره آل عمران «قسمت ششم»]
نفرموده بیایید به سمت مغفرت خداوند، یا توصیه کند به سمت مغفرت بروید. فرموده «و سارعوا»؛ بشتابید، سرعت بگیرید.

یا لطیف
سخنرانی حجةالاسلام سید محمد انجوی‌نژاد
29 / 04 / 1392
موضوع : نگاهی به قرآن «23» [سوره آل عمران «قسمت ششم»]+ وَ سارِعُوا إِلى‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ
 برای اینکه به سمت رحمت و مغفرت الهی برویم چند حالت وجود دارد : یا این رحمت و مغفرت برای ما جذاب است، یا معمولی است، یا بی ارزش است.
نوع درخواست ما از خداوند تبارک و تعالی، میزان جذابیت تا بی ارزش بودن [از ماکزیمم ارتباط مفید تا مینیمم ارتباط غیر مفید] را مشخص می کند. اینکه چطور به سمت مغفرت الهی برویم، میزان جذابیت آن را مشخص می کند.
لذا نفرموده بیایید به سمت مغفرت خداوند، یا توصیه کند به سمت مغفرت بروید. فرموده «و سارعوا»؛ بشتابید، سرعت بگیرید.

سرعت هم دو مدل است : یکی فیزیکی و دیگری قلبی.
برای مثال در روایت از پیامبر اکرم (ص) داریم که چقدر ناپسند است که نمازگزار در نماز جماعت، معطل می کند تا به رکوع برسد. این تأکید است.
منظور از زشت و ناپسند در اینجا، از لحاظ قلبی است، نه اعمالی و رفتاری. ناپسند است کسی که می خواهد با خداوند تبارک و تعالی [از طریق نماز] صحبت کند، تلاش کند میزان آن را به حداقل کاهش دهد!
به این می گوییم سرعت قلبی.

خیلی از حالاتی که ما در جلب مغفرت الهی داریم، به سرعت قلبی ما بر می گردد.
ممکن است تمام قواعد طلب عفو کردن و توجه و توسل را رعایت کنی، اما تمام این ها به این دلیل نباشد که مغفرت الهی برایت جذاب است؛ بلکه پاک شدن گناهانت برایت جذاب است. این هم سرعت را خراب می کند. پاک شدن گناهان هم ارزش دارد، اما انسانی ارزشمندتر است که برایش راضی شدن خدا موضوعیت داشته باشد، نه پاک شدن گناه.

لذا در مناجات های امیرالمؤمنین (ع) به کرات جملاتی از این قسم می بینیم : إِن أَدخَلتنِي النَّارَ أَعلَمتُ أَهلَهَا أَنِّي أُحِبُّكَ. خدایا مشکل من آتش نیست، مشکلم رفیق نبودن با توست. مشکل اصلی ما رفاقت است، نه گناه و معصیت یا بهشت و جهنم.

+ فاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَ مَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللَّهُ وَ لَمْ يُصِرُّوا عَلى‏ ما فَعَلُوا وَ هُمْ يَعْلَمُونَ.
امام صادق (ع) در روایتی می فرماید خدا به موسی (ع) گفت اگر قومی در زمین نبود که مرا معصیت کند تا آنان را ببخشم، قومی می آفریدم که معصیت مرا کنند تا ببخشایم!
روایت خطرناکی است. منظور، جری شدن در معصیت کردن نیست، نشان می دهد خداوند نسبت به گناهان چقدر راحت برخورد می کند تا ما احساس خواری و ذلت نکنیم.

امام سجاد (ع) در مناجات می فرماید خدایا تو اگر مرا ببخشی، کار جدید و مهمی نکرده ای، خیلی از من بدترها را قبلا بخشیده ای.

گاهی ممکن است ما در صراط مستقیم عقب‌گرد کنیم، این مشکلی ندارد. ولی نباید منحرف شویم. این دو با هم تفاوت دارد.
لم یصرّوا یعنی معلوم نیست بعد از این توبه دوباره گناه نکنید. گناه می کنید؛ الناس کُلّهم خطّائون. مهم این است که گناهتان را توجیه نکنید. اصرار بر گناه نداشته باشید. می گوید چه کسی گفته حجاب؟ چه کسی گفته صحبت با خدا فقط نماز است !؟ همین که بگویی چه کسی گفته، مشکل ایجاد می شود.
می فرماید شرط اینکه زود ببخشم این است که اصرار بر گناه نداشته باشید.

+ أُولئِکَ جَزاؤُهُمْ مَغْفِرَةٌ مِنْ رَبِّهِمْ
این ها کسانی هستند که بخاطر همین نوع زندگی زیبا و طیب‌شان، نوع برخوردشان با مردم و جامعه، از من پاداش دریافت می کنند. این ها شهدا و پیغمبران و اولیاء خدا نیستند، مردم عادی کف جامعه هستند.

+ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِکُمْ سُنَنٌ فَسيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُروا کَيْفَ کانَ عاقِبَةُ الْمُکَذِّبينَ
اگر زمانی فشار جامعه، فشار دین، فشار نفس، فشار شهوت به شما وارد شد، زیبایی های دنیا شما را فریب داد، زشتی های دنیا شما را آزرده کرد، به قبرستان ها بروید و در بین کسانی که فارغ از همه دغدغه ها و بالا و پایین دنیا آرمیده اند، بگردید.
آقا امیرالمؤمنین (ع) فرمود وَالله اموات جواب سوال های شما را می دهند، اما چشم های شما نمی بیند و گوش های شما نمی شنود.

بروید در زمین بگردید، عاقبت کسانی که از مسیر دروغ، ظلم، فشار آوردن به مردم، انباشتن ثروت و فقیرتر کردن فقرا، از مسیر زبان دری و دروغ و تهمت، به دنبال جایگاهی برای رسیدن به آرامش بوده اند، ببینید رسیده اند یا نه. یا اگر رسیده اند، مانده اند یا نه.
اینگونه خواهید دید که همه چیز دنیا برایتان رنگ می بازد.
دنیای به این بی ثباتی و بی اعتباری که معلوم نیست فردا شبت را هم ببینی، ارزش این را ندارد که دنبال چیزی غیر از مغفرت باشی.


دانلود صوت سخنرانی


کانال تلگرام رهپویان
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات