برنامه آينده
به دلیل رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری از آسیب های احتمالی
جلسات هفتگی تا اطلاع ثانوی
برگزار نمی گردد!
رهپويانچهارشنبه 28 اسفند 1392 نسخه چاپی
امام رضا(ع) و تکلیف
نکته مهم این است که نگاه خاص از جانب خدا و امام زمان(عج) به آن قلیل آخر الزمانی است که توقع دارند بالانس شیطانی را جبران کنند. مسیر نور برای ظهور امام زمان(عج) باید رو به تعالی باشد. توقع این است که کار در خلوت و تهجد بیشتر باشد، ما باید کمبود نور در اجتماع را جبران کنیم.

یا لطیف

سخنرانی حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد

1393/12/28

مشهد مقدس - رواق دارالهدایه

موضوع: امام رضا(ع) و تکلیف "1"


اغلب ما زیاد به مشهد آمده ایم. وضعیت زیارت فرق کرده است. زمانی مردم می خواستند خدمت آقا علی بن موسی الرضا(ع) بیایند، باید سه یا چهار ماهه برنامه می ریختند و کسب و کار را تعطیل می کردند و با مشکلات زیاد به مشهد می آمدند. در حال حاضر هم زیاد به مسافرت می آییم و هم زیاد ارتباط برقرار می کنیم. خیلی راحت می توانیم با ساده کردن زندگی به زیارت بیاییم. زمانی رفتن به کربلا و بقیه مشاهد مشرفه هم سخت بود.


+ مطلب اول:

از اول سفر باید سفرت را هدیه می کردی. هدیه به امام زمان(عج)، به ارواح طیبه شهدا و امام(ره) و شاهچراغ و سید علاءالدین حسین. توفیر نیت یعنی نیت خود را وفور دهید، توزیع کنید. تکثیر می شود اما تقسیم نمی شود، ده برابر می شود. ممکن است زیارت امثال بنده ارزش نفسانی نداشته باشد اما وقتی هدیه می شود، ارزش پیدا می کند چون به آن هایی که هدیه می دهی می بینند.


+ مطلب دوم:

برای اینکه این زیارت فرق کند، باید با تأسی کردن و تمسک جستن به خود علی بن موسی الرضا(ع) الگو برداریم، ببینیم یک قدم به زندگی اهل بیت(ع) نزدیک شده ایم. طبیعتا این اتفاق می افتد که وقتی به اهل بیت(ع) نزدیک می شویم ناخودآگاه شکل آن ها می شویم.


وقتی به زندگیشان نزدیک می شوی، هیچ کاری هم انجام ندهی تاثیر می گذارد. اینکه این تاثیرات در ضمیر ناخودآگاهما می نشیند یک بحث است اما اینکه ما چه کنیم بحث دیگری است. قدم به قدم می توان خوردن و خوابیدن و رفتارت را به امام نزدیک تر کنی. در روایت داریم که علی بن موسی الرضا(ع) وقتی وارد خانه شدند غلامان داشتند غذا می خوردند. تا آقا را دیدند بلند شدند، آقا فرمودند اگر حقی به گردنتان دارم بنشینید و بخورید. اگر زیارت فقط با پاک شدن همراه باشد، آرام آرام آقا نقش خود را می شناسد و می گوید من پاک کن هستم! این نقش برای زندگی ما زیاد برکت ندارد. باید تاثیر گذاری اش را در زندگی ما ببیند. این درست است که هر کدام از ما با سیاهی ها وارد حرم می شویم، ناخودآگاه پاک می شویم اما اینکه امام رضا(ع) احساس نکند که در زندگی و اخلاق و رفتار ما تاثیر ایجاد شده، نشان دهنده این است که یک مقدار بهره وری نقش امام رضا(ع) بالا نیست.


چشم بر هم بگذاریم این چند روز هم می گذرد، زیاد فرصت نداریم. به این فکر کنیم که نماز صبح ما با نماز قبلی چه فرقی کرده؟! از اذان صبح روزی معنوی ما چه فرقی می کند؟ دنبال انقلاب و تحول صد در صدی نباشید، درصد درصد و یک درجه یک درجه می شود اتفاق بیفتد. آرام آرام شرایط آخرالزمان را درک می کنیم و اغلب ما با این شرایط داریم سازگار می شویم. در آخرالزمان مردم خیلی دنبال این چیزها نیستند که قرآن کریم هم پیش بینی می کند. رهبری(مد ظله العالی) و مراجع و علما هم پله پله دارند کوتاه می آیند. این کوتاه آمدن رسیدن به آن شرایط آخر الزمان است. این یعنی توقع بزرگان آخرالزمان دارد پایین می آید. یک بالانس دارد به هم می خورد، آن هم این است که در این تغییر بین کفه ی شیطانی و کفه ی الهی کدام یک سنگین تر است؟


نکته مهم این است که نگاه خاص از جانب خدا و امام زمان(عج) به آن قلیل آخر الزمانی است که توقع دارند بالانس شیطانی را جبران کنند. بعنوان مثال در کره زمین سی کیلو نورانیت لازم داریم، این سی کیلو بالانس دارد. هفتاد کیلو ظلمت و چهل کیلو نورانیت، به سی کیلو نورانیت احتیاج داریم. در آخر الزمان عده ای خیلی نورانی، متهجد، اهل زهد و اهل جهاد به وجود می آیند که آنقدر قوی هستند تا سطحی شدن دین را جبران کنند و بالانس را سر جایش بر گردانند. توقع آقا امام رضا(ع) و امام زمان(عج) این است که در خلوتمان خیلی کار کنیم تا جبران کنیم. مسیر نور برای ظهور امام زمان(عج) باید رو به تعالی باشد. توقع این است که کار در خلوت و تهجد باید بیشتر باشد، ما باید کمبود نور در اجتماع را جبران کنیم. در صدر اسلام به پیامبر(ص) گفته شد: چون درجه نورانیتت خیلی بالا است برای مردم طلب توبه کن و به جای آن ها استغفار کن، این کار اثر می گذارد.


می خواهی حرف به دلت بهتر بنشیند باید سطح نورانیت مجلس را بالا ببری. شب اول به امام این گونه بگو؛ یا علی بن موسی الرضا(ع) آدمی هستم که نمی خواهم سرم را پایین بیندازم و برای خودم عبادت کنم، حاجت بگیرم و بروم. احساس می کنم یکی از افرادی هستم که خدا و امام زمان(عج) روی آن ها حساب باز می کند. بنده می خواهم، شما هم عنایت کنید. من به اندازه وسعم در بالا بردن نورانیت جامعه کار کنم. در آخر الزمان زائری که فکر نورانیت کره زمین و ظهور امام زمان(عج) نباشد، امام رضا(ع) توجه خاص به او ندارد.


چقدر به فکر خودت هستی؟! شیعه باید به فکر امامش باشد، باید دغدغه ی این را داشته باشد که امام زمان(عج) چقدر خوشحال می شود و چقدر امیدوار می شود که امسال سال ظهور است. دین شیعه دین تکلیف است. نقش تو در آخر الزمان چیست؟؟ برای ظهور و سال 93 چه کاره ای؟؟ اگر عرضه ی برنامه ریزی نداری که درصدی از روزت را به اینکه به نیابت از امام زمانت تکلیف دینی ات را انجام دهی، دین دیگری را انتخاب کن. باید برای نورانیت کره زمین استغفار کنی و غصه بخوری که امام زمان(عج) به اندازه بهایم بر روی تو حساب باز می کند! آقا امیرالمومنین(ع) فرمودند: عده ای از صحابه مانند چهار پایانی هستند که هر وقت خورد و خوراکشان جور باشد پای من ایستاده اند! کار بی جایی است که برای خودت آنقدر گرفتاری ردیف کرده ای و سبک زندگی ات به گونه ای است که وقت برای تکلیف دینی ات نداری. از رئیس جمهور که بالاتر نیستی، حتی نمی توانی در دعاهایت بخواهی و دغدغه ی نورانیت کره زمین را داشته باشی؟!


امام زمان(عج) بفهمد که من در بالانس معنوی تاثیر داشته ام و ناب ترین و نورانی ترین و پر اشک ترین لحظات عبادی ام را در سجده برای کره زمین ضجه زده ام. بچه شیعه ای که می بیند مردم در دنیا دارند غرق می شوند ولو گناه هم نکنند، سطح آلودگی دنیا بالا می رود و تکان نخورد، اسم علی(ع) و نجف را بیخود می آورد. امیرالمومنین(ع) در بازار چهارپایه گذاشت و گریه کرد! وقتی همه جمع شدند فرمودند: چه می کنید؟! روزها تماما دنبال جمع آوری مادیات و شب ها هم تماما درخواب هستید. پس کی کار می کنید؟! امیرالمومنین(ع) آن زمان ظهور امام زمان(عج) امروز را می دید.


میگویی چرا دلم گرفته است؟ می دانی چرا؟ برای اینکه سرت را پایین انداخته ای و میخوری ولی قلبت با قلب امام زمان(عج) گره خورده است. امام زمان(عج) دلشان از دنیا گرفته و چیزی را دیده اند که تو خبر نداری و چون دوستت دارد و دلت به دل امام گره خورده است، دلت می گیرد.

 

+ به کلمه کرامت بر می گردیم.

کریم از صفات زاتی خداوند است. معنای لغتی کرامت یعنی کسی که بدون عوض می دهد.


> کریم دو خصوصیت دارد:

1- به میزان استحقاق الان شما می دهد. این استحقاق به چه درد می خورد؟ توبه ای ایجاد می شود و به میزان حال موقت شما حتی اگر پرونده جالب نباشد، می دهند.


2- عوض هم نمی خواهد. هر وقت هدیه ای به کسی می دهی از او نپرس، این کار هدیه دادن را خراب می کند.

 

+ برای بالا بردن نورانیت چه چیزی لازم است:


تفکر اولیه، توسل اولیه و تعهد اولیه.


تفکر در معنای اذن دخول، توسل در السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع) و شریک کردن امام در زیارت، متعهد می شوم به اندازه وسع خودم تغییراتی انجام بدهم حتی اگر خیلی کم باشد. نه تغییرات انقلابی حُر گونه به اندازه یک تسبیح از نظر ذکری، به شما نزدیک تر شوم.


این سه مورد را بگیرید بعد به زیارت بروید و سعی کنید به معانی دعا دقت کنید.


صحبت اصلی همان صحبت خودمانی است، همه مشکلات را به امام رضا(ع) بگویید و بخواهید سال خوبی داشته باشید.


امام رضا(ع) فرمودند: گرچه عموم مردم قدر یاران ما را نمی دانند ولی ما آن ها را خیلی دوست داریم.

 


کانال تلگرام رهپویان
 کنعان: درود بر شما...بسیار عالی.....


پنجشنبه 7 فروردین 1393
 کنعان: بسیار عالـــــــــــــــی....متشکرم
چهارشنبه 6 فروردین 1393
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات