برنامه آينده
اطلاعیه جلسات رهپویان وصال در مشهد مقدس

سخنران :
حجت الاسلام انجوی نژاد

سه شنبه 1 مردادماه - ساعت 7 صبح : بهشت رضا

چهارشنبه 2 مردادماه - ساعت 17 : حسینیه الزهرا

پنج شنبه 3 مردادماه - ساعت 17 : حسینیه الزهرا

پنج شنبه 3 مردادماه - ساعت 23:30 : حرم مطهر

رهپويان
جمعه 15 اردیبهشت 1396 نسخه چاپی
رعایت اخلاق در انتخابات - متن سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد پیرامون انتخابات ریاست جمهوری 1396
بهترین فرصت برای این که شیطان اختلاف سلیقه را به فتنه، نفرت و کینه تبدیل کند، همین ایام است.

یا انیس
رعایت اخلاق در انتخابات
حجت الاسلام انجوی نژاد
پیرامون انتخابات ریاست جمهوری 1396

»»» چند نکته را برای ایامی که در آن قرار داریم می گویم.
برادران و خواهران عنایت بفرمایید که انتخاباتی دینی است که وحدت و محبت ما را بیشتر کند! انتخابات چون نامزدهای متفاوت دارد و هر نامزد، طرفداران متفاوتی دارند و این ها با هم رقیب هستند، بهترین فرصت برای شیطان این است که جدایی بیندازد.

از سال 88، بابت خیانتی که یک دروغ گفته شد و گفتند تقلب شده، دوستانی را از دست دادم که هنوز برنگشته اند! بهترین فرصت برای این که شیطان اختلاف سلیقه را به فتنه، نفرت و کینه تبدیل کند، همین ایام است.

دقت کنید که در رقابت، رقابت است. اگر این رقابت یا انتخابات، منجر به دوستی بیش تر شود، (این مبحث را در بحث گفت و گو اگر رسیدیم و زنده بودیم هفته آینده می گویم)، قطعا دینی است، اما اگر نشود، شیطانی است.

اگر این انتخابات منجر به شفافیت بیش تری شود که وحدت را بیش تر کند، قطعا دینی است، اما اگر منجر به ابهامات بیشتر شود و هر کس هر چه از دهانش درآمد بگوید، بعدش هم یادش برود و عذرخواهی هم کند، غیر دینی است.

هنوز جملاتی که خیلی از شما و ما در انتخابات دوره قبل گفتیم، در خیلی از جاها باقی است، بعدا هم که فهمیدیم که اشتباه کردیم، حداقل به کسانی که حرف ها و مطالب ما را خواندند، نگفتیم این را اشتباه کردیم. تازه خیلی ها هم خواندند و رفتند.

بهترین فرصت برای جهنمی شدن من و شما در این ایام این است که اولا توجه به وحدت نداشته باشیم و اختلاف سلیقه را تبدیل به کینه بکنیم و ثانیا بهترین فرصت برای شیطان این است که ما را وادار به گناهانی کند که ما آن ها گناه نمی دانیم. مثلا طرف می گوید برای روشن گری است.

برادران و خواهران، دروغ گناه کبیره است!!! بی حجابی گناه صغیره است! دروغ، "مِفتاحُ کُلِّ شَّر" بزرگ ترین گناه کبیره است!
امام صادق(علیه السلام) می فرمایند : در دروغ گویی تو همین بس که مطلبی را که نمی دانی واقعیت دارد، نقل کنی! طرف می گوید این فرد در جناح ما است، بنابراین این مطلب را درباره اش می گوییم. به او می گویی، این چیزی که می گویی، واقعیت ندارد، اما می گوید موضوع این است که این مطلب پخش شود، می گوییم دیگر.

طرف می گوید فلان پست را دیده ای؟ آن را فوروارد کن، برود. صبر کن، راست است یا خیر؟ حالا فوروارد هم کردی، چهار رأی هم خریدی، باور کن در این مملکت با چهار، چهل هزار یا چهارصد هزار رأی هم کسی رئیس جمهور نمی شود. چهار میلیون رأی هم که بخری، اگر چهار سال دیگر مردی، در جهنم یقه تو را می گیرند، نه یقه آن کسی که رئیس جمهور شد! مطمئن شو که مطلبی واقعیت دارد، بعد آن را نقل کن!

من دوره قبل هم گفتم که همه می گویند اخلاق انتخاباتی، تقوا و غیره و همه هم درست هستند، اما سه روز آخر که دیگر کار بیخ پیدا می کند، یک دفعه همه پرده می درند! بحران که می شود، بیرون می ریزند! خدا رحمت کند حضرت آیت الله مهدوی کنی را، ایشان بین خودی و غیر خودی مشهور بود که تقوای سیاسی دارد. تقوای سیاسی بالاترین درجه تقوا است! یعنی ایشان سکوت می کرد، چیزی که نمی دانست نقل نمی کرد، نظر نمی داد، حرف نمی زد.

یک ماه دیگر، یکی رئیس جمهور می شود و قاعده این است که امثال ما هر کس که رئیس جمهور شود، وضعمان همین گونه خراب است. ما این گونه هستیم و فرقی نمی کند که چه کسی رئیس جمهور شود. یکی از دوستان می گفت به من گفتند که فلان چیز را امضا کن، به تو صد میلیون می دهیم. دوست من هم گفته بود: من با این کار می خواهم به جهنم بروم و بهشت را بفروشم، آن وقت با صد میلیون؟! حداقل ده میلیارد بده که ارزشش را داشته باشد.

»»» برادران و خواهران برای خودتان دارم می گویم، مراقب باشید!
می  دانم که این صحبت های من هیچ تأثیری در اجتماع ندارد و شنیده هم نمی شود، اما الان یک غیبت یا تهمت، جور کنم و بگویم، سریع همه نقد می کنند. مراقب باشید، من هم اگر اشتباه کردم، الگوی مناسبی برای شما نیستم. همه این ها می گذرد، اما چیزی که نمی گذرد، آن چیزی است که در پرونده ات، نوشته اند! آن مطلب واقعیت داشت یا نه؟ یا چون از جناح من نبود، دیگر مهم نیست که واقعیت نداشته باشد. طرف می گوید این فرد خائن به مملکت و نظام است. خائن را هم با روش های اخلاقی، روشن گری کنید نه با روش های غیر اخلاقی.

آقا امیرالمؤمنین(عیله السلام) در بحث اخلاق دشمنی می گوید : حق ندارید به دشمنان سپاه معاویه، صفت ناروایی که ندارد را نسبت بدهید! ندارد، چرا نسبت بدهی؟ کمی اخلاق رعایت شود، بالاخره یک نفر رأی می آورد، ان شاءالله.


همین الان دارم می گویم، جلسه قبل از انتخابات هم که آن شنبه می خواهم درباره انتخابات صحبت کنم، این را خواهم گفت.
بنده شنبه بعد انتخابات، هر کسی را که ملت رأی بدهند، تمکین می کنم. ملت می خواهند آقای روحانی ادامه بدهد؟ ادامه بدهد. به ما چه. ملت می خواهند. ضمنا هم سعی می کنیم که کار خودمان را بکنیم و در میان ملت برویم. همان کسی که به همین آقای روحانی یا قالیباف یا رئیسی یا هاشمی تبار یا غرضی یا هر کس، رأی می دهد، از انسانیت که ساقط نمی شود. باور کن آستینمان را بالا می زنیم و دوباره به منطقه محروم می رویم و کار می کنیم و به هر کس هم که می خواهد رأی داده باشد.

سلمان فارسی بر طاق ایوان مدائن نوشت، این جا سرایی است که نانش را می دهند و از دینش نمی پرسند. آن وقت من بروم و از رأی او بپرسم؟! طرف می گوید دارند با دست خودشان، خودشان را بدبخت می کنند. به تو چه ربطی دارد؟ دوست دارند بدبخت شوند، بعد هم که بدبخت شدند، برو و به آن ها کمک کن. برای تو وسیله خیر هستند!

لذا دقت کنید اگر واقعا حزب اللهی و متدین هستید، به زور و با فحش، دعوا و اله و بله که نمی شود ملت را به چیزی قانع کرد! هر کس رأی بیاورد، آدم تمکین می کند. اصلا تمیکن نکنیم، چه کار کنیم؟ مملکتی که امام پایه گذاری کرده، دو سالی یک بار انتخابات است، مهد دموکراسی هم اینقدر انتخابات نیست.

ولی بحث سر این است که نظر ما راجع به مردم عوض نمی شود. یک عده هستند وقتی مردم به آن ها رأمی دهند، می گویند : ملت ارزشمند قهرمان ایران، بالاخره نشان دادند که بصیرت دارند، اما مردم که به آن ها رأی نمی دهند، می گویند : جامعه گوسفندی حقش این است که گرگ ها بر آن حکومت کنند. تو چرا حق هستی؟! تو چرا ملاک حق هستی؟! بالاخره این مردم گوسفند هستند یا بصیر؟! حداقل بین گوسفند و بصیر، یک متوسط بگذار. مثلا شتر را هم وسط کار بگذار.

همین الان دارم می گویم هر کسی که ملت ایران به او رأی داد، برای ما قابل احترام است. رأیشان است و دلشان می خواهد. مثلا می گویند ما چه کار کنیم؟ بنشینیم کنار و نگاه کنیم؟! نه آقا بنشینیم کنار و نگاه کنیم چیست؟

آقا امیرالمؤمنین(علیه السلام)، فقرایی که به معاویه رأی دادند را رها نکرد. همان هایی که می گفتند علی(علیه السلام) نماز نمی خواند و دزد است. آقا امیرالمؤمنین(علیه السلام)، به رویشان هم  نیاورد، می گذاشت پشت در و می رفت.

ما سال ها است که وظیفه مان را خدمت به مردم، کم کردن از رنج های روحی، روانی، اعتقادی، جسمی و مالی مردم، انتخاب کرده ایم و پای آن هم می ایستیم و برایمان فرقی نمی کند که به چه کسی رأی بدهند. ممکن است فکر کنم که اگر به فلانی رأی بدهم، به نفع اقتصاد و محرومین است، اگر مردم فکر من را قبول کردند که کردند، اگر نکردند، به هیچ وسیله غیر اخلاقی متوسل نخواهم شد.
کانال تلگرام رهپویان
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات