شنبه 12 اردیبهشت 1394
 » آیت الله ایمانی: اعتکاف آماده سازی فردی برای ایفای نقش اجتماعی است
آیت الله اسدالله ایمانی در جمع معتکفین مسجد جامع شهداء شیراز گفت: اعتکاف آماده سازی خود برای جامعه است و الا اسلام با عزلت مخالف است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس به سابقه ی اعتکاف که به زمان حضرت ابراهیم (ع) بر می گردد اشاره نموده و افزود: حضرت موسی، سلیمان و داوود نیز برنامه های عبادی مثل اعتکاف داشته اند و به عزلت و گوشه نشینی در بعضی از ایام می پرداختند.  
وی گفت: ادیان غیر ابراهیمی مانند بودائیان و هندوها نیز با برپایی دیرها، صومعه ها و معابد به این امور می پردازند.
امام جمعه شیراز ضمن اظهار این مطلب که اساس ادیان ابراهیمی بر اجتماع بوده است گفت: اجتماع و مسائل اجتماعی مهمترین مسئله در اسلام است. مثلا اهمیت نماز جماعت به اندازه ای است که با حضور جمعیتی از نمازگزاران حتی فرشته ها هم قادر به محاسبه ثواب آن نیستند.آیت الله ایمانی در جمع جوانان کانون فرهنگی رهپویان وصال گفت: یکی از اصحاب رسول خدا(ص) که دیر به نماز جماعت رسیده و خود را به رکوع آن حضرت رسانید پس از نماز مسئله نمازش را از پیامبر(ص) پرسید، حضرت فرمودند نمازت صحیح است اما از ثواب کامل آن محروم شدی؛ این فرد از حضرت خواست در قبال این ثواب به قربانی بپردازد اما حضرت (ص) فرمودند دیگر هیچ چیز جای آن ثواب از دست رفته را نخواهد گرفت.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری مهمترین مسئله در احکام حج را وقوف در عرفات و مشعر دانست و گفت: تمام واجبات حج قابل جبران است اما وقوف در عرفات و مشعر که فقط به نشستن مومنین کنار هم تاکید داشته و به جز آن هیچ عمل واجب خاصی ندارد قابل جبران نبوده و با عدم آن حج باطل است.
آیت الله ایمانی با اشاره به روایتی که 10روز اعتکاف را معادل 2حج و 2عمره می داند و  حتی قرآن مجید نیز از اعتکاف نام برده است گفت: با این همه سفارش در اسلام به جماعت و اجتماع این سوال به وجود می آید که نقش عزلت و گوشه نشینی مانند اعتکاف چیست؟
امام جمعه شیراز پاسخ این مطلب را این مسئله دانست که دین از منظر خدای متعال یک مجموعه ی به هم پیوسته است. وقتی به پیامبر(ص) سفارش می شود که بخشی از شب را به نماز و مناجات بپرداز این نیز یک بخش از تعالیم الهی است.
وی با اشاره به فرمایش امام راحل که فرمودند خدا نکند دنیا به کسی رو بیاورد و او قبل از قبول مسئولیت خود را پیدا نکرده باشد گفت: جامعه بشری به لحظاتی در زندگی احتیاج دارد که خودش باشد و خودش؛ تا برای کارهایی مثل قضاء حوائج مومنین، جهاد و حضور در جماعات اسلامی نیرو بگیرد.
نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس گفت: حضرت علی(ع) به مالک می گوید: مالک تو به حکومت می روی اما ساعاتی را برای خودت بگذار و به خودت برس تا بتوانی به دیگران برسی ، اگر خود را نسازیم نمی توانیم دیگران را بسازیم.
آیت الله ایمانی ضمن سفارش به خواندن صحیفه سجادیه گفت: پس از ارائه ترجمه صحیفه سجادیه در آسیای شرقی آنها به خواندن قرآن و روی آوردند و به اسلام مشتاق شدند، ما با خواندن صحیفه به چگونگی ارتباط و درخواست از خداوند متعال پی می بریم.